Artyści

 

piątek, 4 października
19:00

Muzeum Pana Tadeusza
ul. Rynek 6 


Piano Warp

Japonia

Takuya Nakamura – fortepian, elektronika 
Azumi Oe – tancerka Butoh

_0004_takuya.jpg

Takuya Nakamura 中村卓也  バイヲグラフィー

Japoński artysta, kompozytor i multiinstrumentalista. Od kilku dekad występuje na całym świecie grając głównie na fortepianie, rozmaitych instrumentach elektronicznych oraz na trąbce.

Urodził się w muzycznej rodzinie w Tokio. Występować zaczął w bardzo młodym wieku. Po ukończeniu studiów na Akademii Muzycznej Kunitachi oraz w Tokio Takuya Nakamura przeniósł się do Bostonu, aby kształcić się pod kierunkiem George'a Russella w New England Conservatory of Music, gdzie zdobył tytuł magistra w zakresie kompozycji i jazzu. U boku Paula Blaya i Gerri Allena studiował grę na fortepianie i improwizację; gry na trąbce uczył się z Timem Morrisonem (Boston Symphony Orchestra). W tym czasie występował również na festiwalach w Bostonie z Johnem Cage’em (1991) oraz György Ligeti'm (1992). Zainteresowany harmonią Takuya zapoznał się z koncepcją chromatyczną Lydyana autorstwa Geroge'a Russella, a także teoriami muzyki Toru Takemitsu, Milesa Davisa i Billa Evansa.

Takuya występował przed Sun Ra Arkestra. Inne spektakle w tym okresie obejmowały projekty z udziałem Steve'a Drully (Experimental Contemporary Music) oraz Johna Zorna (Cobra) w Knitting Factory w Nowym Jorku. W USA Takuya koncertował także z orkiestrą Living Time George'a Russella. Jego ostatnie światowe trasy obejmują współpracę z CocoRosie, zespołem Nerve Jojo Mayera, a projekty studyjne m.in. remiksy dla Quincy Jonesa.

We Wrocławiu Takuya Nakamura wystąpi z Azumi Oe, tancerką Butoh, w najnowszym projekcie Piano Warp łączącym fortepian z elektroniczną manipulacją na żywo, tańcem i multimediami.

www.pianowarp.com

 

piątek, 4 października
20:00

Muzeum Pana Tadeusza
ul. Rynek 6

Partner wydarzenia:
Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich


Big Beats Big Times

Turcja

Berke Can Özcan – instalacja perkusyjna 
gościnnie: Tord Knudsen – światło, projekcje

_0005_berke.jpg

Big Beats Big Times to nieustannie rozwijający się projekt pochodzącego ze Stambułu Berke Can Özcan, perkusisty o niezwykle szerokim wyobrażeniu i pasji do dźwięku. Pracował jako producent, dyrektor muzyczny i kompozytor przy wielu projektach filmowych. Poza zestawem perkusyjnym interesuje go tworzenie dźwięków z przedmiotów codziennego użytku, takich jak doniczki z terakoty, kapsle, miotły, drewniane nosze na buty, stara pralka. W kreowaniu pejzaży dźwiękowych używa także magnetofonów, samplerów, rejestratorów polowych i odtwarzaczy winylowych. 

Big Beats Big Times to projekt oparty na improwizacji oraz interakcji, w którym uczestniczą wybitni perkusiści tacy jak Kenny Wollesen (John Zorn, Bill Frisell), Erland Dahlen (Nils Petter-Molvaer, Stian Westerhus & Pale Horses), Steve Nistor (Brian Blade's Mama Rosa Band, Daniel Lanois), Jack Irons (Pearl Jam, Red Hot Chili Peppers), Craig Santiago (New Zion Trio), Arto Tunçboyacıyan (Armenian Navy Band), Blair Sinta (Alanis Morissette) oraz John J. Holden.

www.bigbeatsbigtimes.com

 

piątek, 4 października
21:30

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
Plac Wolności 7A

Partner wydarzenia
Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego


Erlend Apneseth Trio

Norwegia

Erlend Apneseth – skrzypce hardanger
Stephan Meidell – gitara
Øyvind Hegg-Lunde – perkusja

_0003_eat.jpg

Erlend Apneseth jest jednym z najbardziej znanych graczy na skrzypcach z regionu Hardanger, które określa się w Norwegii słowem „hardingfele”. Zakorzeniony w tradycji Apneseth w ostatnich latach wkroczył na improwizowaną scenę muzyki współczesnej, która stała się jego nowym domem.

Debiutanckie nagranie „Blikkspor”, wyprodukowane przez uznanego norweskiego trębacza Arve Henriksena, zyskało uznanie krytyków, zarówno z ludowych, jazzowych, jak i współczesnych magazynów muzycznych. Jego drugi album z perkusistą Øyvindem Hegg-Lunde (Building Instrument, José González) i gitarzystą Stephanem Meidellem (Cakewalk, Krachmacher) został wydany w lutym 2016 r. w norweskiej wytwórni Hubro i otrzymał świetne recenzje zarówno od krajowych, jak i międzynarodowych mediów takich jak BBC Music Magazine i MOJO.

W 2016 r. Erlend Apneseth napisał kompozycje na zamówienie Førde International Folk Festival w wykonaniu kwintetu złożonego z Ole Morten Vågana (kontrabas) Hansa Hulbækmo (perkusja), Stein Urheima (gitary, bozoki), Erika Rydvalla (nyckelharpa) i samego Apnesetha. Muzyka została zarejestrowana i wydana w kwietniu 2017 r. We wrześniu tego samego roku artysta wydał także drugi album w wytwórni Hubro, zatytułowany «Åra».

We Wrocławiu Erlend Apnesth zakończy pierwszy dzień festiwalu Eklektik Session występem w trio w Muzeum Teatru, w dawnym skrzydle południowym wrocławskiego Pałacu Królewskiego na placu Wolności. Koncert oprawi wizualnie Tord Knudsen. Muzycy dołączą również do finałowej Eklektik Orchestra. 

blue-pixel-1.jpg

sobota, 5 października
20:00

Dziekanat
Plac Grunwaldzki 18-20

Partnerzy wydarzenia
Ronnie Scott’s Jazz Club, SoHo Radio, klub Dziekanat


Eklektik Presents

Formuła wieczoru Eklektik presents zakłada zapraszanie do Wrocławia ciekawych inicjatyw z całego świata. W ramach kolejnej odsłony festiwalu Eklektik Session zaprezentujemy Ronnie Scott’s Jazz Club. Pod szyldem legendarnego klubu jazzowego z Londynu, obchodzącego w tym roku 60-lecie działalności, wystąpią młodzi artyści dynamicznej sceny stolicy Wielkiej Brytanii. Koncerty Sarah Tandy Trio oraz Marijus Aleksa MAPS odbędą się w klubie Dziekanat na wrocławskim Manhattanie. Ten awangardowy kompleks mieszkaniowo-usługowy na placu Grunwaldzkim pochodzi z początku lat 70-tych. Zaprojektowany został przez uznaną architektkę, Jadwigę Grabowską – Hawrylak, której twórczość zaprezentowana została w tym roku w jednej z galerii Nowego Jorku.

Ronnie Scott's Jazz Club [SoHo]

W 1959 r. saksofonista Ronnie Scott otworzył drzwi do małego klubu w piwnicy na zachodnim krańcu Londynu, gdzie miejscowi muzycy mogli się spotkać i wspólnie pograć. Dzisiaj, w swoim nowym domu, zlokalizowanym w tętniącej życiem dzielnicy SoHo, Ronnie Scott's jest jednym z najbardziej znanych klubów jazzowych na świecie. Występowali tutaj Sarah Vaughn, Count Basie i Miles Davis. Do dziś klub prezentuje największe postacie jazzu, które unikają wielkich sal koncertowych na rzecz intymnego i przyjaznego otoczenia klubu.


Sarah Tandy Trio

_0002_sarah-tandy.jpg

Dorastając w muzycznej rodzinie, Sarah Tandy od najmłodszym lat miała kontakt z muzyką. Naukę gry na fortepianie klasycznym rozpoczęła w konserwatorium. Była finalistką BBC Young Musician of the Year. Jednak język muzyki klasycznej wydawał jej się niewystarczający. Studiując literaturę angielską na Uniwersytecie w Cambridge, znalazła sposób na ekspresję własnych emocji i ukojenie w graniu jazzu, a czas spędzony poza Londynem pozwolił jej poznać lepiej siebie jako artystkę. Godzinami słuchając Coltrane'a, Mccoy Tynera, Herbie Hancocka, Wayne'a Shortera, Oscara Petersona, Errolla Garnera, Roberta Glaspera, Brada Mehldau'a pracowała nad tym, jak odnaleźć się w nowej ekscytującej formie muzyki. Szybko stała się jedną z najbardziej wyrazistych artystek swojego pokolenia, grając na klawiszach dla takich projektów i artystów jak Jazz Jamaica, Nu Civilization Orchestra, Maisha, Mr Jukes, Yazmin Lacey, Camilla George, Nubya Garcia, Nerija, Daniel Casimir, Binker Golding, Clark Tracey i wiele innych. Jest także członkiem Ronnie Scotts House Band, W3 Collective.    W trakcie rezydencji w Servant Jazz Quarters w Dalston nawiązała kontakt z perkusistką Femi Koleoso (Ezra Collective), basistą Mutale Chashi (Kokoroko, Jorja Smith) oraz saksofonistą Binker Golding (Binker & Moses). Tak powstało Sarah Tandy Trio, którego członkowie eksplorowali muzykę na własnych warunkach. „Czuję, że większość tego, czego nauczyłam o się o muzyce i życiu, pochodzi od muzyków, z którymi gram. Piękno muzyki polega na tym, że przekracza granice i dociera do miejsca, w którym jesteśmy tacy sami” – mówi Sarah. 


Marijus Aleksa MAPS

_0001_maps.jpg

Marijus Aleksa mieszka w Londynie, ale pochodzi z Litwy. Najbardziej kojarzony jest jako perkusista Billa Laurence'a, China Mosesa, Femi Temowo. Występował również z zespołem Gillesa Petersona na gali BBC 6 Jazz Special. Oprócz roli muzyka sesyjnego Marijus Aleksa jest również liderem własnej grupy. MAPS to kulminacja wielu godzin spędzonych na koncertowaniu i nagrywaniu z jedną z czołowych londyńskich scen jazzowych. Debiutancka EP’ka „Maps” łączy elementy jazzu, afrobeatu i muzyki elektronicznej poprzez jamowanie i remiksowanie w dowolnej formie, przy jednoczesnym zachowywaniu rytmu. Utwory z pierwszego albumu Marijusa, prezentowane w BBC 1 Radio, są bestsellerami kategoriach nu-jazz i broken beat labeli Juno i Phonica. Nagrania MAPS znalazły się również w zestawieniu „top 10 releases of the week” wytwórni The Vinyl Factory. 

gray-pixel-1.jpg

niedziela, 6 października
19:00

Hala serwisowa Mercedes-Benz Grupa Wróbel
ul. Graniczna 4A

Partner wydarzenia:
Mercedes-Benz Grupa Wróbel


Yossi Fine & Ben Aylon

Izrael

Yossi Fine – gitara mikrotonowa, bass
Ben Aylon – perkusja, instrumenty perkusyjne
Sharon Mansur – synth bass, instrumenty klawiszowe

_0000_yossi.jpg

Muzyka Blue Desert opiera się na regionalnych stylach muzycznych Bliskiego Wschodu, łącząc ludzi z różnych grup etnicznych. Muzycy nawołują: „Come together on the dance floor!”, przekraczając granice muzyczne regionu Izraela i Palestyny, muzyki Dabke, dub, Gnawa i trance. W napędzie Bass 4X4, powtarzając hipnotyczne melodie, płonące rytmy i niekończącą się wirtuozerię, muzyka zespołu zabiera nas na wzgórza Jerozolimy, przez wydmy Sahary, do oazy Błękitnej Pustyni. 

Yossi Fine to jeden z najbardziej znanych muzyków i producentów na świecie. Nominowany był do nagrody Grammy. Wyprodukował ponad 40 albumów, 20 z nich okrywając złotem, wiele platyną. Yossi Fine nagrywał i występował m.in. z Davidem Bowie, Lou Reedem, Gil Evans Orchestra, Vieux Farka Toure, Meshell Ndegeocello. W Blue Desert gra na specjalnej mikrotonowej gitarze, którą zbudował pod wpływem tradycyjnych melodii, które dziś inspirują przeboje Blue Desert. 

Ben Aylon jest perkusistą najbardziej znanym ze swojego unikatowego „neo-afrykańskiego” stylu gry. Zainspirowany głęboką perkusją Wolof z Senegalu, Ben tworzy wybuchowe plemienne rytmy używając najrozmaitszych afrykańskich i współczesnych bębnów.  Ben Aylon nagrywał i występował z Bombino, Doudou Ndiaye Rose, Awadi, Khaira Arby i wieloma innymi. 

Doskonałym uzupełnieniem brzmienia Blue Desert jest Sharon Mansur, księżniczka środkowo-wschodniej klawiatury. Sharon jest liderką wyłaniającego się nowego stylu muzyki Bliskiego Wschodu. 

W latach 2017-2018 zespół występował za granicą oraz w Izraelu z ponad 150 koncertami na festiwalach i w klubach: Burg Herzberg Festival (Niemcy), Horizonte Festival (Niemcy), Landjuweel (Holandia), Joshua Tree Music Festival (USA), OCT LOFT Jazz (Chiny), Respect Festival (Czechy), The Jewish Film Festival w Toronto, World Music Festival w Gibraltarze i wiele innych. W 2018 roku grupa wydała swój debiutancki album „Blue Desert”

 
gold-pixel-1.jpg